Úspěch klavírního oddělení na II. ročníku mezinárodní soutěže Vlastimila Lejska pro klavírní dua

Ve dnech 24. – 26. 6. 2021 proběhla v Brně, v prostorách krásné secesní Vily Löw – Beer klavírní soutěž, na kterou se vypravila tři klavírní dua ze třídy Martiny Vlčkové.

Soutěž je rozdělena na kategorie ZUŠ a kategorie hudebních gymnázií, konzervatoří a vysokých škol. Ve vyšších kategoriích je povinná hra na dva klavíry a také časová náročnost programu je pro žáky ZUŠ velká – od osmi minut v nejmladší kategorii, do dvaceti minut u nejvyšší kategorie. Na výběr jsou i povinné skladby Vlastimila Lejska, významného klavíristy a pedagoga, který svůj život zasvětil pedagogické, koncertní i skladatelské činnosti. Jeho skladby jsou stále živé a u mladých pianistů velmi oblíbené především pro svou vtipnost.
Dlouhá distanční výuka dvě sourozenecké a jednu dvojici kamarádek neodradila od pilné práce. Moc se všichni do Brna těšili, zahráli své maximum a za odměnu byly nejen diplomy a ceny, ale i prohlídka památky UNESCO – vily Tugendhat.
A jaké diplomy jsme přivezli? V kategorii A1 získali 2. cenu sourozenci Natali a Samuel Shejbalovi. V kategorii A3 získaly 3. cenu sestry Evelin a Madlen Váňovy. V kategorii A4 patří Nele Fibichové a Dorotee Váňové 2. cena (první nebyla udělena) a také Speciální cena za interpretaci skladby Lukáše Hurníka. Paní učitelka dostala Cenu za nejlepší pedagogické vedení. Obě dua, která obdržela druhé ceny, hrála i na koncertě vítězů, který byl věnován k devadesátinám paní Věry Lejskové, zakladatelky soutěže.
Všem účastníkům gratulujeme!