Střezinská galerie nese jméno významného hradeckého výtvarníka a pedagoga Bořivoje Borovského

Středeční podvečer (13.3.2024) se na střezinském výtvarném oboru nesl ve velmi slavnostním duchu. Vernisáží začala výstava Bořivoje Borovského a zároveň byla galerie pojmenována právě po tomto významném výtvarníku a pedagogovi.

 

Bořivoj Borovský byl malíř, grafik, pedagog. Narodil se v Poličce 19. července 1933. V letech 1954 až 1958 studoval na Vysoké škole pedagogické v Praze. Více než třicet let učil malbu studenty výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové, kde byl v roce 1990 jmenován docentem pro obor malba. Zemřel v roce 2012. Obrazy do galerie zapůjčila jeho přítelkyně Jarmila Stránská, za což jí patří velký dík.

"Tato chvíle je pro mě velmi slavnostní a důležitá. K pojmenování galerie po Bořivoji Borovském nás vedly jednak objektivní důvody, protože se jedná o opravdu významnou osobu v našem oboru a regionu a jednak také trochu i subjektivní, protože například já sám jsem pod jeho vedením malbu stejně jako mnoho dalších pedagogů studoval a velmi mě v tomto směru ovlivnil," zaznělo od Marka Bělohlávka, vedoucího střezinského výtvarného oboru na vernisáži.

"Já jsem moc ráda, že jste se rozhodli pojmenovat galerii po Bořivoji a vím, že on by byl za to byl šťastný také. Výtvarná tvorba byla jeho život a stejně ho bavilo i učení," dodala Jarmila Stránská.

Pojmenováním galerie po této významné osobnosti, která ovlivnila svou výukou a tvorbou velkou řadu budoucích učitelů, chceme vzdát čest památce Bořivoje Borovského a neustále připomínat jeho jméno a tvorbu.

 

Mapa objektů ZUŠ Střezina

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838