Safari si vybral režisér Vladimír Morávek do svého filmu

Opravdový natáčecí den, opravdové filmové zkoušky. Zkušenosti, které se jen tak někomu nenaskytnou.  21. srpna prožilo Safari – akordeonový orchestr z hradecké ZUŠ Střezina - opravdový natáčecí den do připravovaného filmu režiséra Vladimíra Morávka Nikola Šuhaj.

„Už v půl šesté ráno ráno jsme naložili do autobusu celé vybavení orchestru a odjeli do Starého Hrozenkova, kde se v prostředí bývalé celnice odehrálo několik dramatických filmových scén. A také pořádný muzikantský taneční mejdan, kde jsme se pořádně vyblbli a zadýchali se. Zahrát odvázané muzikanty, to je panečku pěkná dřina,“ líčí průběh natáčení Radek Škeřík, šéf orchestru. 

Muzikanti ve filmu nejenom hráli na hudební nástroje, několik si jich zkusilo i malé role. „Pan režisér si občas vybral pár Safarátek a použil je do některé scény, kde se s nimi původně nepočítalo, a tak jsme museli být ve střehu celý dlouhý den. Kamera nás neopustila ani v noci cestou zpátky v autobuse, kde jsme unavení, ale šťastní hráli a zpívali závěrečnou píseň. Náročný den pro nás skončil až hodinu po půlnoci, ale velmi neobyčejný zážitek už nám nikdo nevezme,“ pochvaluje si Radek Škeřík.

 

A jak to vůbec celé začalo? Už na červnovém divadelním festivalu. Režisér Vladimír Morávek viděl část vystoupení Safari na festivalu a byl tak nadšen, že částečně přepsal scénář připravovaného filmu tak, aby se do něj Safari vešlo. „Myslel jsem, že se mi to všechno jenom zdá, a to až do 4. srpna, kdy jsme se všichni sešli na Střezině, abychom natočili "plejbek" k několika písničkám, které by ve filmu měly zaznít,“ vypravuje šéfdirigent.  Safari ve filmu nejen hraje, ale také hodně zpívá, a tak muzikanti svěřili amatérské ale nadšené hlasy zvukovému mistru Václavu Vlachému, aby z nich vykouzlil použitelný materiál. Na Střezině byl s mladými hudebníky po celý den i sám režisér, fantasticky radil, korigoval, motivoval, a už dokonce i zkoušel nějaké drobné herecké scénky.

Mapa objektů ZUŠ Střezina

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838