Na co myslí kartáč, svíčka nebo rakev? Křest knihy Monology věcí

Záchodové prkénko, co by raději cestovalo kanály jako toaleťák, rakev, které se ještě nechce do země s dvoumetrovým sebevrahem nebo kartáč na vlasy užívající si svoji majitelku a kadeřnická dostaveníčka s kamarádkami. Co bychom se dozvěděli, kdyby věci uměly mluvit? O tom přemýšleli žáci literárně-dramatického oboru základních uměleckých škol Střezina Hradec Králové a Třebechovice pod Orebem. Vznikla tak řada monologů nejrůznějších věcí.  Žáci z výtvarného oboru k jejich textům malovali obrázky a na světě je nádherná kniha s názvem Monology věcí. „Moc si vážím práce všech zúčastněných. Kniha vznikala rok,“ děkovala dětem Jiřina Krtičková, učitelka literárně-dramatického oboru, která projekt organizovala. Zapojily se do něj dvě stovky dětí od nejmladších žáků prvního stupně až po letošní maturanty.

V úterý 15. října knihu všichni její tvůrci a podporovatelé pokřtili v Labyrintu Divadla Drak v Hradci Králové. Součástí slavnostního večera byla i vernisáž výstavy všech vzniklých obrázků včetně těch, které se do knihy nevešly. Během vernisáže mladí tvůrci své texty přednášeli návštěvníkům na deseti různých stanovištích výstavní plochy, takže to chvílemi vypadalo jako v Babylonu. Když si chtěl někdo odpočinout, mohl přijít do divadelní laboratoře, kde bylo připraveno občerstvení, a zaposlouchat se do živé hudby žáků hudebního oboru.  Výstava je v Labyrintu k vidění až do 3. listopadu.

Nejkrásnější odměnou je, že se kniha zkrátka líbí. A ještě hezčí je, vyslechnout si pochvalu. „Sedím doma nad Monology a nemůžu se odtrhnout, je to něco úžasného... Jednak na to koukám jako pyšná matka (a omlouvám se, jestli to zní sobecky), ale hlavně s obdivem, jak citlivým a promyšleným způsobem je kniha sestavena,“ poděkovala učitelům Lenka Gápová, maminka jedné ze žaček.

Kniha by nemohla vyjít bez sponzorské pomoci. Poděkování paří: městu Třebechovice pod Orebem, statutárnímu městu Hradec Králové, Spolku přátel ZUŠ Třebechovice pod Orebem, Klubu přátel Jesličky z. s., firmě DUKASE s.r.o. Hradec Králové, Třebechovickým slévárnám a strojírnám, spol. s.r.o., firmě KTS-AME s. r. o., firmě VAK Hradec Králové, a. s., panu Miroslavu Vaňurovi a samozřejmě Základní umělecké škole Střezina a Základní umělecké škole Třebechovice pod Orebem. Fotoglaerie ZDE.

Mapa objektů ZUŠ Střezina

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838