Marek Bělohlávek - pedagogická osobnost roku

Ve středu 3. dubna 2019 se v Klicperově divadle udělovaly tituly Pedagogická osobnost roku. I my jsme tam měli našeho učitele - Marka Bělohlávka.

Marek Bělohlávek učí na Střezině od roku 1998. Začal jako učitel hudebního oboru (elektrická kytara) Od roku 2003 pracuje jako učitel výtvraného oboru a od roku 2016 je zároveň vedoucím oddělení výtvarného oboru.

Mgr. Marek Bělohlávek je v rámci ZUŠ ČR dlouhodobě uznávaná pedagogická i umělecká osobnost. V ZUŠ Střezina vede kromě základní výuky výtvarného oboru úspěšně i studium připravující zájemce na talentové zkoušky na umělecké školy (architektura ČVUT, VUT, TUL, UMPRUM, …), pedagogické fakulty, studia animace (Zlín, Písek, Ostrava) aj. Desítky jeho studentů jsou každoročně přijímány na umělecké školy s výtvarným zaměřením. Mezi nejcennější výsledky patří přijetí studenta Pavla Duška na Akademii výtvarného umění v Praze a Andrei Vytlačilové na prestižní studium na Central Saint Martins v Londýně (fashion design). Ve své pedagogické práci s dětmi dosahuje vynikajících výsledků.

Marek Bělohlávek pořádá odborné přednášky a besedy v mateřských centrech, klubech a rodičovských centrech. Dlouhodobě se zabývá především okruhem problémů spojených s krizí dětského výtvarného projevu.

Sám se také aktivně věnuje výtvarné tvorbě – především malířství a kresbě. Svoje práce pravidelně prezentuje na samostatných výstavách.

Už dvacet let se dobrovolně věnuje také práci s postiženými dětmi a mládeží. V Centru pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje organizuje zotavovací akce pro postižené děti (víkendové pobyty, zimní a letní tábory), za což byl v květnu 2018 oceněn medailí hejtmana Královéhradeckého kraje a v minulosti i cenou Mosty. Aktivně spolupracuje s hradeckým centrem DANETA, kde se společně se studenty např. podílel na projektech Danety a ZUŠ Střezina „Tři bratři aneb Život není pohádka“ a „Zlatovláska“.

V neposlední řadě je zároveň aktivním hudebníkem, koncertuje se skupinou Vyhoukaná sova, skládá a hraje hudbu v divadelních představení pražského studia Damúza. 

"Marek Bělohlávek je charakterní člověk s velkým morálním kreditem. Jeho výuka je smysluplná, ke každému žáku se snaží přistupovat individuálně. Vede žáky k vlastnímu názoru jak ve výtvarném umění, tak v životě. Ocenění své práce si bezesporu zaslouží," dodává Karel Šust, ředitel ZUŠ Střezina.

Mapa objektů ZUŠ Střezina

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838