Jarní výlet do Prahy za Špačkem aneb není špaček jako Špaček

Ve středu 11. května 2022 jsme v počtu 25 žáků a 2 učitelů společně vyrazili vlakem na další z krásných workshopů České filharmonie. Tentokráte se jednalo o komentovaný koncert z řady "Kroky do nového světa s Antonínem Dvořákem". Tento komentovaný koncert se odehrával v prostorách Dvořákovy síně v Rudolfinu v Praze. Workshop byl rozdělen do 2 částí.

V první části jsme díky poutavému komentáři ředitele České filharmonie Petra Kadlece a špičkového houslisty Josefa Špačka mohli více proniknout do historie vzniku nádherného houslového koncertu Antonína Dvořáka. Měli jsme tu čest, že jsme si mohli poslechnout několik částí tohoto koncertu v původní verzi, než je Antonín Dvořák začal předělávat na přání renomovaného německého houslisty Josepha Joachima. Předělával a předělával a předělával.... Joachim tento koncert nakonec přesto nikdy nehrál. Premiérou tohoto nádherného koncertu byl poctěn náš vynikající český houslista František Ondříček, a tak se tento krásný koncert postupně dostal nejen na mnohá evropská pódia, ale do celého světa.


V druhé části workshopu jsme si již užívali nádheru tohoto houslového koncertu v podání houslového sólisty Josefa Špačka a České studentské filharmonie pod  vedením dirigenta Marka Ivanoviće.
Workshop byl tak krásný a zajímavý, že byl často opětován mohutným aplausem, díky kterému se celý workshop protáhl o 30 minut a nám ujel zpáteční vlak. Pro některé z nás to přineslo i chvíle napětí, ale děti si to o víc a déle užily. Byl to krásný společný zážitek. A tak již nyní s žáky našeho smyčcového houslového oddělení víme, že není špaček jako Špaček a Dvořákův houslový koncert je opravdu nádherný.

Mapa objektů ZUŠ Střezina

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838