Hradecké Guitarreando už má své vítěze a laureáty

Dvoudenní soutěžní maraton kytarové soutěže Hradecké Guitarreando začal v pátek 24. května. Soutěžily mezi sebou komorní soubory s kytarou. Do Hradce jich ze všech koutů republiky přijelo dvanáct a titul Absolutního vítěze si odvezlo duo ze ZUŠ Kladno sestry Markéta a Jana Hejdovy. Spolu s titulem si odvezly i kytaru v hodnotě 50 tisíc korun z dílny Petra Vančaty. V tomto případě se sluší podotknout, že jednu kvalitní kytaru holky vyhrály i před třemi lety.

V první kategorii 1. místo obsadilo kvarteto ze ZUŠ Liberec – Lucie Velová (kytara), Kamila Šitinová (violoncello), Anežka Tichá a Adéla Kočnarová (zobcová flétna), střezinské trio  - Mikuláš Vít (zobcová flétna), Albert Toman (zobcová flétna) a Antonín Vlček (kytara) získalo třetí místo. Ve druhé kategorii porota první místo neudělila a o druhou příčku se podělila dua ZUŠ Mohelnice – Radomír Kolář (klasická kytara, pětistrunné banjo, zpěv, akustická kytara), Jan Kolář (basová kytara, akustická kytara, zpěv) a ZUŠ F. X. Richtera, Holešov – Monika Ponížilová (housle) a Nikola Dvorníková (kytara. Ve třetí kategorii první místo získalo duo Markéty a Jany Hejdových, které si zároveň odvezly i titul Absolutního vítěze. „Vážíme si práce pedagogů, žáků i rodičů. Je dobře, že jste sem přijeli, nacvičili repertoár a předvedli své výkony. Na druhou stranu mě mrzí, že někdy jiné nástroje zastínily právě kytary a možná bych pro příště radila trochu více práce a pečlivosti při výběru skladeb. Dnes jsou velké možnosti i díky internetu,“ neodpustila si drobnou výtku předsedkyně poroty koncertní kytaristka Petra Poláčková.

V sobotu už bylo na Střezině pěkně živo. Přijelo celkem devět kytarových orchestrů a už od rána obsadily tělocvičnu přeměněnou na koncertní sál.  Atmosféra byla jako vždy bouřlivá, povzbuzující, rodinná, příjemná. Do zlatého pásma se dostaly orchestry dva: Kytarový betlém Matyáše Brauna jr. ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř (22,8 bodů) s dirigentem  Milošem Dvořáčkem a Kytarovým orchestrem ZUŠ Český Krumlov, který vedla Klára Ferenczi. „Myslím, že se nám letos povedly ceny. Vždy se snažíme, aby z nich děti měly radost i užitek. Pokud vám na soutěž přijedou orchestry s deseti až dvaceti členy, je to trochu oříšek, ale poradili jsme si,“ pochvaloval si Karel Šust, ředitel soutěže i pořádající školy Střezina. Každý z orchestrů si tak odvezl dort ve tvaru kytary, obrovský pytel plný dobrot a ještě tašku s potřebnými věcmi pro muzikanty – jako jsou struny, stojánky, flash disky atd…  To vše si pořadatelé soutěže mohli dovolit díky přízni partnerů. Navíc absolutní vítěz sobotní části – jaroměřský orchestr - si odvezl ještě kytaru, druhý v pořadí - orchestr z Českého Krumlova - malovanou kytaru a třetí - orchestr z Prahy - malé ukulele. Příští rok nás čeká soutěž zase a tentokrát to bude sólová hra na elektrickou a basovou kytaru. Fotogalerie ZDE.

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838