Česko-německé spolupráci mezi ZUŠ Střezina a Freier Musikverein Paukenschlag Dresden se daří

Ve dnech 14. až 19. října 2022 proběhlo mezinárodní setkání žáků ZUŠ Střeziny a hostů z hudební školy v Drážďanech. Více jak 50 žáků se věnovalo společné přípravě koncertního programu, který byl zaměřen především na českou a moravskou lidovou píseň.

Tomuto tématu byl přizpůsoben i doprovodný program v Podorlickém skanzenu v Krňovicích, kde jsme kromě obvyklé prohlídky absolvovali i tvůrčí dílnu drátkování. V duchu lidových tradic jsme pokračovali i v Třebechovickém muzeu betlémů. V Muzeu východních Čech jsme absolvovali nádhernou výstavu vztahující se k Hradci Králové a k životu v něm na začátku XX. století. Focení v dobových rekvizitách všechny moc bavilo. S velkým nadšením se setkala prohlídka ZOO ve Dvoře Králové obohacená o možnost krmení žiraf.
Setkání vyvrcholilo večerním koncertem 18. října, na kterém se představil soubor zobcových fléten, který byl následně doplněn o čtyři kytaristy. Společně zahráli několik písní v zajímavých aranžmá Pavla Sondy. Pak už se pódium koncertního sálu zaplnilo do posledního místa, protože se chystalo provedení Pásma lidových písní v úpravě pro dětský pěvecký sbor a orchestr. Dirigentské taktovky a předchozího nácviku se ujala Ivana Kulhavá. Spolupráce s pěveckým sborem Laděníčko (pod vedením Lady Holaňové) vyvrcholila písní Zamilovaný princ, který přivedl na pódium celý orchestr, pěvecký sbor, flétnový i kytarový soubor.    
Velký dík patří všem rodinám, které se podílely na ubytování hostů nebo finančně přispěly na realizaci projektu. K němu by nemohlo dojít bez finanční podpory Klubu přátel hudebního oboru. Už teď je jasné, že spolupráce obou škol bude pokračovat i nadále. V květnu roku 2024 vycestuje 20 našich studentů do Drážďan, aby společně navázali na náš podzimní projekt.
Pavel Linha, koordinátor projektu

Mapa objektů ZUŠ Střezina

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838