Mikuláš Ježek

H
Mikuláš Ježek ,DiS.
housle, viola
Rozvrh hodin
Vyučované obory: hudba
495 402 064

O mně:

Hráč na housle, violu, dirigent. Narodil se v Ústí nad Orlicí v hudební rodině. Vždy rád sportoval, hrál fotbal, dodnes je věrný tenisu. Již od čtyř let se ale také pilně věnoval hře na housle. Nejprve pod vedením otce, výtečného klavíristy, poté začal navštěvovat LŠU v Letohradě, později mistrovské hodiny u profesora Václava Snítila.

V letech 2001-2004 pokračoval ve studiu hry na violu u Emila Machaina na brněnské konzervatoři a v letech 2004-2007 u Karla Doležala na konzervatoři v Praze. Ve studiu pokračoval na HAMU, obor komorní hudba u Pavla Hůly. V roce 2000 byl finalistou České violové soutěže a v roce 2006 se zúčastnil Brahmsovy soutěže. Absolvoval mistrovské kurzy nejen v Čechách, ale například i v Německu či Japonsku. V roce 2007 debutoval v Rapsody Concerto Bohuslava Martinů pro violu a orchestr s Filharmonií Sarajevo. Od té doby pravidelně koncertoval na různých recitálech v rámci celé Evropy. Jako hráč komorních orchestrů se potkal na pódiu s Andrém Bocellim, Vanessou Mae, Maximem Vengerovem, Ivanem Ženatým, Jiřím Bártou, Lubošem Andrštem aj.

V letech 2007 až 2009 působil jako koncertní mistr skupiny viol v Sarejevo Philharmonic and Opera House. Od roku 2009 jako člen Českého národního symfonického orchestru v čele s Liborem Peškem koncertoval na nejprestižnějších světových pódiích a festivalech. Roku 2011 se stal koncertním mistrem České komorní filharmonie.

V roce 2013 přišel na ZUŠ Střezina, kde vyučuje hru na housle a violu. Založil školní smyčcový orchestr Smiling String Orchestra, který se pod jeho vedením stal roku 2018 absolutním vítězem celostátní soutěže smyčcových souborů ZUŠ. O rok později obdrželi hradeckou kulturní cenu Hradecká múza. Absolvovali také turné do USA a Kanady.

Úspěšní jsou i jeho žáci - kromě postupu do krajských a celostátních kol soutěže ZUŠ řada z nich úspěšně pokračuje ve studiu houslí na konzervatoři, aktuálně v Praze a Pardubicích. Vítězství z celostátních soutěží si pravidelně přiváží i smyčcové kvarteto, které umělecky vede. V roce 2020 ocenilo město Hradec Králové jeho činnost titulem Pedagogická osobnost.

Mapa objektů ZUŠ Střezina

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838