Z.U.Š. 2013

Email Tisk PDF

 

Z.U.Š., čili Zábavná Učitelská Šou dostala v letošním ročníku nový rozměr. V minulých letech totiž účinkovali pouze učitelé hudebního oboru, kdežto letos se připojil i taneční a literárně-dramatický obor. Bylo proto nutné najít prostor, který by vyhovoval všem požadavkům na techniku a prostor, potřebný k tanečním a divadelním vystoupením. Volba nakonec padla na scénu Divadla Jesličky, kde našli příznivé podmínky všichni zúčastnění včetně diváků.

 

Program letošní šou byl obzvláště pestrý a nyní můžu dodat, že díky tomu také velmi úspěšný. Zahrnoval jak lehké komické výstupy, tak také seriózní výkony z oblasti vážného umění, prezentovány byly různé hudební žánry – od klasiky, přes folk, až k populární muzice, vše bylo rozumně vyvážené a především interpretované na profesionální úrovni.

Tanečnice se předvedly jednak ve velké choreografii Tanečního studia v čele s Klárou Ježkovou (autorkou choreografie) a Danou Pešovou a také v komorním výstupu tří mladých adeptů učitelství (v choreografii Petry Šustové). Divadelní prvek obstaral Jan Dvořák s Adélou Herbsovou v interpretaci textu Josefa Tejkla, zakladatele Divadla Jesličky, a Jana Portyková s Jaroslavem Pokorným, jejichž scénické čtení Tejklovy povídky Kýč orámovaly hudbou a zpěvem Monika Janáková, Adéla Herbsová a Tereza Vodochodská.

Hudebníci se prezentovali ve velmi různorodé podobě – klasickou hudební říši reprezentovali klavíristka Martina Vlčková, klavírní duo Klára Vlčková a Lukáš Hrubeš a pak dechové trio ve složení Libuše Hladíková – Tomáš Kolařík – Pavel Linha. Unikátní a velmi vzácný nástroj klavichord představil ve třech sólových skladbách odborník na starou hudbu Tomáš Vachoušek.

Prvky komiky nesl klasický duet Terezy Malířové s Miroslavem Štolfou a také nově utvořené pěvecké duo Chladilová – Simon, tedy vlastně Brannyová – Škeřík za fantastického doprovodu Evy Černíkové. Úlety z klasicistní sonatiny do známých orchestrálních děl W. A. Mozarta a J. J. Ryby předvedlo klavírní duo pilota T. Vespalce a letušky T. Malířové. Prapor populárního oddělení nesl kytarista Tomáš Cibor se svým žákem a velmi příjemnou a energií naplněnou tečku za programem udělala tradičně skupina Kantoři v čele s Evou Černíkovou.

Příjemnou atmosféru večera výborně dokreslovala brilantní moderace Tomáše Vespalce a bezchybné organizační zajištění týmu kolem Terezky Malířové. Diváctvo, které se opět z velké části skládalo z „páteřních“ rodin Střeziny, dále z řady bývalých střezinských učitelů a také z několika zastupitelů města Hradce Králové, mělo možnost zajít po skončení představení na malé pohoštění v tanečním sále Jesliček.

Krásně bylo pak i na zahradě Jesliček, kde „zuřil“ takřka letní večer a udělal příjemné tři tečky za letošní Zábavnou Učitelskou Šou.

Těšíme se na tu příští!

Fotografie ZDE.