Smiling String Orchestra - turné v zámoří nás ještě víc semklo

Nezapomenutelných, ale náročných 16 dnů v Kanadě a Spojených státech mají za sebou členové Smiling String Orchestra. Koncertním turné od 29. listopadu do 14. prosince orchestr pod vedením dirigenta Mikuláše Ježka završil umělecky mimořádně úspěšný rok 2018. Během dvou týdnů orchestr urazil kolem 1400 kilometrů autem napříč americkým kontinentem a odehrál jedenáct koncertů.

Čtrnáctidenní cesta do zámoří byla zatím nejdelším a nejvzdálenějším turné v pětileté historii Smiling String Orchestra. Každý, kdo se ho zúčastnil, si přivezl řadu osobitých zážitků.

Někdo se tu naučil bruslit. Druhý si zastřílel na střelnici a zjistil, jak bolí zpětný ráz. Prospal se v kině. Přivoněl k Niagárským vodopádům. Potkal Santu. Oslavil narozeniny s rodinou. Jedno však je jisté. Největším pokladem byla atmosféra a to, co nelze vyjádřit slovy. Prakticky nikdo z nás netušil, co od cesty očekávat. Odjížděli jsme pouze s vědomím, že zahrajeme, jak nejlépe umíme. Možná ani druhá strana netušila, jaká bude naše hudba. Máme obrovskou radost, že se naše očekávání vzájemně střetla. My jsme přišli do prostředí, které nám bylo otevřeno, a naopak my do těchto otevřených srdcí vnesli něco z nás.

Turné vedlo z Kanady do USA, projeli jsme pět států

Po příletu do Detroitu začalo vše přejezdem do kanadského Windsoru, kde jsme strávili čtyři dny, završené prvním velkým koncertem. Do velkého sálu Srbského domu přišlo přes 500 posluchačů. Pak již následovala cesta pěti americkými státy a koncerty v Independence v Kentucky, v Cincinnati ve státě Ohio, v Decaturu v Illinois a nakonec St. Louis v Missouri. Zde zůstal Smiling String celý týden.

Úvod každého z koncertů zahájil náš samostatný blok. Jako první zaznělo majestátní Palladio Karla Jenkinse, následované výběrem z díla Rachel Portman. Chybět nemohla ani 1. věta Mendelssohnovy 7. symfonie d moll nebo Vivaldiho Jaro a Zima, v nichž sólově excelovala houslistka Marie Bařinová. Na cestě orchestr provázel i zástupce ředitele školy Radek Škeřík. Kromě bravurního klavírního doprovodu na koncertech vystoupil i sólově a potěšil publikum hrou na akordeon.

Atmosféra každého koncertu byla jedinečná

Atmosféra každého z vystoupení byla jiná. Jednou se hrálo ve školní tělocvičně, jindy v domově seniorů, V Springfieldu vystoupilo Smyčcové kvarteto v Lincolnově muzeu a zahrálo návštěvníkům Dvořákův Americký kvartet. Pilířem celého turné pak byly velké koncerty pro veřejnost. Co bylo společné všem, byla srdečnost a nadšení amerického publika. Lidé nešetřili potleskem ve stoje ani slovy upřímné chvály po koncertě. A to ať se jednalo o krajany, kteří si přišli poslechnout českou hudbu, nebo to byli Američané, kteří možná na počátku nevěděli, co od mladých českých hráčů očekávat. Mezi nimi byla i řada profesionálních muzikantů a od nich neskrývané nadšení a uznání obzvlášť potěšilo.

Naším průvodcem byl Michal Šust - rodák z Hradce

Do Ameriky orchestr pozval Michael Šust, pastor, ale i výjimečný zpěvák a hudebník. „Když jsem odešel z České republiky, byl jsem plný nenávisti. Ta mě hnala a já žil proto, abych se vrátil a pomstil se za vše, co nám minulý režim udělal. Ale do cesty mi vstoupil Bůh a můj život se změnil. Začal jsem se učit, jak lidi milovat,“ řekl nám, když s námi mluvil o tom, jak se zrodila tradice hudební spolupráce s českými soubory.

Se Šustovými se orchestr poprvé setkal v Hradci Králové na koncertě v Adalbertinu na konci října. V Americe společný program ještě rozšířili. Kromě skladeb z muzikálu Bídníci nemohla chybět kolekce vánočních písní a amerických koled. Ačkoliv Michael dnes působí jako pastor Harvest Bible Chapel, do morku kosti je stále muzikant. Jeho zvučný basbaryton se vryl do morku kostí každému z posluchačů a způsoboval příjemné mrazení. Stejně jako zpěv jeho ženy Colleen  (mezzosoprán) a dcery Christy (soprán). Jejich interpretace písní z Bídníků byla vždy doslova omračující. A při závěrečném zpěvu koled, kdy se přidali i posluchači v publiku, už pocit sounáležitosti a radosti z hudby dosahoval vrcholu. Obrovská energie přeladila srdce všech na vánoční atmosféru a vzájemné porozumění.

Cesta do zámoří nás ještě víc spojila

Ohlédneme-li se zpět, nebyly naše dva týdny v Americe obyčejným výletem ani běžným koncertováním. Snad k tomu přispěl i předvánoční čas, ale po celou dobu nás provázela vyšší ochrana a pocit spřízněnosti. Možná největší devizou, která navždy zůstane v našich srdcích, je poznání, že orchestr žije pro společnou věc. Cesta nás ještě více semkla.

A také jsme poznali nové přátele. Ubytovaní jsme byli po skupinkách, každá postupně v celkem čtyřech rodinách. Přirozenost, s níž nás tyto lidé přijali, v nás zanechala veliký dojem.

Jejich vlídnost a opravdovost ukázala i závěrečná večeře s našimi rodinami. Byla dojemná, přitom veselá. Soutěžilo se v kreslení sněhuláka naslepo, poznávání zvířat a států jen tóny zahranými na housle nebo ve zdobení nejkrásnějšího vánočního dárku. A pak slova díků a slzy loučení...

Děkujeme všem, kdo nám umožnili turné realizovat. V první řadě rodičům, ale i vedení naší školy a také finanční podpoře města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje.

 

Ludmila Žlábková

 

Fotogalerie ZDE.

 

Stručný itinerář cesty

29. 11. Odlet z ČR, přílet Detroit, přejezd do Windsoru, Kanada

30.11. Windsor, generální zkouška

1.12.    Windsor - volný den s rodinami

2.12.    Windsor, Ontário, Kanada - koncert Srbský dům

3. 12.   Independence, Kentucky, USA, koncert Harvest Bible Chapel

            příjezd do Cincinnati, Ohio

4.12.    vojenské letecké muzeum Dayton

            koncert Cincinnati, Harvest Bible Chapel

5. 12.  Indianapolis - průjezd

            večer Decatur, Illinois, koncert Harvest Bible Chapel

6. 12.   Spriengfield - koncert v baptistickém centru

            vystoupení Smyčcového kvarteta v Lincolnově muzeu

             příjezd do St. Louis

7. 12.   St. Rose, koncert pro zdejší školu

8. 12.   volná sobota s rodinami

9. 12.   St. Louis, Missouri - koncert

10. 12. výletní den: návštěva ZOO, večer veřejné bruslení

11. 12. St. Louis - koncert v domě seniorů,

            prohlídka The Arch

           The Phyllis Schalfly Christmas Festival, Clayton - koncert

12.12. St. Louis- koncert ve škole

13. 12. odlet ze St. Louis

14. 12. Přílet do Prahy

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838