Reporty z březnových soutěží. Střezina se má čím chlubit

Březnový soutěžní maraton byl pro Střezinu obzvlášť úspěšný. Muzikanti přiváželi diplomy z krajských kol i mezinárodních soutěží. Přinášíme reporty ze soutěží z per jednotlivých učitelů.

Anežka Smotlachová:  První jarní den jsme oslavili výletem do Týniště na krajské kolo soutěže komorních dechových souborů. Saxtet v konkurenci dalších šikovných muzikantů získal krásné druhé místo. Náš barytoňák Vojtěch Horyna se navíc umístil v jiné kategorii na prvním místě se saxofonovým kvartetem ze ZUŠ Týniště. Všichni hráli moc pěkně a celý den jsme si užili. Velký dík patří organizátorům soutěže, všechno šlapalo jak na drátkách.

Pavel Linha: Máme za sebou dva soutěžní dny na krajských kolech soutěže základních uměleckých škol. Nejprve musím poděkovat rodičům za skvělou spolupráci, protože bez nich to prostě nejde. Velký dík patří i kolegyni Klárce Široké, která připravila kytaristu Toníka Vlčka, který doprovodil flétnové duo a kolega Jiří Bartoněk,
který nám napsal svěží a neotřelé kytarové aranže. Mám velkou radost ze svých žáků, protože zahráli moc pěkně, vydali se zebe to nejlepší, užili si dnů mimo Hradec, zase se více poznali, slyšeli zajímavé skladby ostatních souborů a tak vůbec...
Prostě to mělo velký smysl především pro nás, motivaci, výběr repertoáru a vznik nových souborů.
Byla to výzva a že následně naše výkony ještě někdo posoudí je už pak tak trochu nepodstatný bonus.

Souhrně dávám vědět, že komorní soubory z mojí třídy získaly čtyři 1. místa, dvě druhá a já pak Zvláštní cenu za pedagogickou činnost.
Klarinetové trio Jelita chudokrevný (Verner, Dioszegi, Holeček) postoupilo do ústředního kola soutěže a mělo nejvyšší bodové ohodnocení z celého krajského kola.

Zaslouží se jmenovitě všechny žáky vyjmenovat a velký dík: Jan Eliáš, Imrich Dioszegi, Ondřej Holeček, Apolena Litterová, Dominik Staša, Jan Škeřík, Albert Toman, Lukáš Verner, Mikuláš Vít, Antonín Vlček, Štěpánka Zajíčková (j.h.).

Lucie a Karel Houdkovi: Krajské kolo soutěže žesťových souborů se konalo na ZUŠ Trutnov. Bylo nádherně, takže to byl příjemný pohodový výlet plný hudby a další inspirace. A navíc jsme si odvezli krásná umístění.

učitel Karel Houdek - Žesťový kvartet se skladbou Jazz kvartet od Christophera Nortona - 1. místo s postupem
Tomáš Ptáček - 1. trubka
Jiří Štros - 2. trubka
Jan Holas - 1. trombón
Jan Krtička - 2. trombón

učitelka Lucie Houdková - trombónový kvartet se skladbami od Antonína Dvořáka - 1. místo
Jan Holas - 1. trombón
Lucie Hřibová - 2. trombón
Markéta Medková - 3. trombón
Jan Krtička - 4. trombón

Daniel Vlček: Mezinárodní kontrabasová soutěž F.Černého a J.Geissela Holice 2019. Střezina vyslala tři soutěžící. Barbora Beránková získala v I.kategorii ze dvanácti konkurentů čestné uznání, ve stejné kategorii Eva Škeříková krásnou 3.cenu a ve II. kategorii Matyáš Blaha vybojoval v silné konkurenci patnácti soutěžících úžasnou 2.cenu! První byl fantasticky hrající Maďar Ádam Sárközy, zcela mimo dosah... Všem moc gratuluji, byli jste skvělí!

Radek Škeřík: Březnový soutěžní maratón pokračoval v pátek 22. března také v Náchodě, kde se sešli nejodvážnější akordeonisté Královéhradeckého kraje. Všichni žáci paní učitelky Ilony Skrbkové (Anežka Zamouřilová, Terezie Olšáková, David Hübsch, Marek Štefanik a trio Marek Štefanik-Jan Štefanik-Vladislav Vaníček) získali ve svých kategoriích 1. místa, což se střezinským akordeonistům dosud nepodařilo. Terezie Olšáková a chlapecké trio dokonce navíc vybojovalo postup do celostátního kola, takže v květnu v Plzni poměří síly s akordeonisty ze všech koutů republiky.
V nepostupové kategorii orchestrů zazářilo Safari, jehož program získal od poroty absolutně nejvyšší známku ze všech předvedených soutěžních výkonů celého dne.

Ve středu 27. března Střezina hostila klávesisty - v sále Jih se konala okresní kola čtyř okresů Královéhradeckého kraje naráz. Všichni naši účastníci (Filip Dvorský a Ondřej Mráz od pana učitele O. Vávry a také Vladimír Slavíček od R. Škeříka) patřili mezi nejlépe hodnocené soutěžící a zaslouženě postoupili do krajské soutěže, která se bude konat na tomtéž místě za 4 týdny. Po vyhlášení výsledků se ještě konal rozborový seminář, kde porotci se zúčastněnými učiteli detailně probrali předvedené výkony a přidali doporučení, jak a na čem dále pracovat, aby výkony na krajské soutěži byly ještě preciznější.

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838