Reportáž ze soustředění a koncertu střezinských s Českou filharmonií z pera Daniela Vlčka

Den první: po čtvrtečním příjezdu a vyřízení nezbytného administračně - logistického úvodu se hned v pátek ráno začalo zkoušet a zkoušelo se i odpoledne. Večer jsme navštívili Wreichovu vilu, prohlédli si interiéry a vyslechli zajímavý výklad o osobnostech Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Jaroslava Ježka a mnoha dalších umělcích. Dole ve sklepení vily je instalována výstava o Staré Kampě a pověsti o Golemovi.

Den druhý: zkoušelo se pro změnu celé dopoledne i dopoledne a po náročné práci následovala ještě krásná a zajímavá beseda s dirigentem Petrem Altrichterem. Večer navštívíme představení "Korespondence V+W" divadla Na zábradlí.

Den třetí - koncert: večerní vyústění několikaměsíční společné i individuální přípravy je tu! Předcházela mu generální zkouška už v koncertním oblečení, to kvůli televizi. Odpoledne bylo vyhrazeno odpočinku, který všichni rádi využili. Nástupem společného orchestru před zcela zaplněné hlediště pak začal strhující koncert, který publikum doslova zvedl ze židlí. Úvodní Apokalypsa Luboše Fišera měla mystický a mrazivý účinek, který roztál díky Romanci a Mazurku A.Dvořáka ve vřelém podání Milana Al- Ashhaba. Dirigent Petr Altrichter poté rozehrál v Pohádce J.Suka filharmoniky a zejména děti k výkonu, který ještě dlouho bude doznívat v našich srdcích. Byli jste všichni úžasní!

Den čtvrtý - Výlet
Následujícího dne po koncertě jsme jeli navštívit "vesničku mou střediskovou" Křečovice" - rodiště skladatele Josefa Suka. Přivítal nás tam jeho vnuk Jan Suk, bratr houslisty Josefa Suka a vyprávěl nám o životě svého slavného dědečka a jeho nejbližších. Kontinuita s včerejším provedením hudby z Radúze a Mahuleny byla všudypřítomná.

Den pátý - generálka a Open Air koncert na Hradčanském náměstí společného orchestru České filharmonie a žáků ZUŠ - to v úvodu. Následovala Prodaná nevěsta v koncertním provedení ve zkrácené verzi, zato už v plné sestavě českých filharmoniků posílených o sbor a sólisty Národního divadla. Výkony všech účinkujících byly dechberoucí, dramatická obloha s nízkým večerním slunečním světlem celkový velkolepý dojem ještě umocnila. To vše v přímém televizním přenosu na ČT Art.
Završil se tím celý projekt, který měl, má a bude mít kladné přesahy všemi směry. Vzájemné inspirování, získávání zkušeností a sdílení společné tvořivé práce je nejcennějším, ale zdaleka ne jediným přesahem. Všichni museli prokázat silnou vzájemnou empatii a velké srdce. Toho je nám velice třeba. Děkuji za letošní ročník, bylo to náročné, silné a krásné...

ZUŠ Střezina,
Hradec Králové, Luční 838